by aurizon on 12/23/18, 2:54 PM
A sad situation - but not unexpected. For decades we have been sold the values of milk by milk marketing boards. In truth, milk is costly for that you get - 3.5% fat and some sugar and protein milk solids are 6% or so of the total. 100/6 = 16.6 cost multiplier. so $3 for a gallon of milk(8.6 pounds or .5 pounds of solids or about $6 a pound for the solids the rest is water and some minerals and vitamins. I use an ounce or twp a day for tea/coffee
So we see this collapse. The loss of farms might allow economics to raise the price, but people are stopping consumption of milk for various reasons.
What can you do - change what you do, as this farmer has done.